#522 Van pár gomb, amiket szinte szakrális jelentőséggel ruházunk fel: a telefon ébresztőjén a Snooze/Szundi vagy a plexi alatt tartott, nukleáris rakétákat indító piros. A sok színes, amik a paksi atomerőműben villognak. De most nem ezekről lesz szó, hanem 2015 legfeleslegesebb gombjairól.
4. és 3. helyezett: parlamenti szavazásokon a Nem és a Tartózkodás gombok
A Parlament ülésterme az ország egyik legunalmasabb helye: eleve ott van a Semjén Zsolt, gyenge a wifi, szűkek a helyek és a legtöbb interpelláció olyan, mint egy tanévnyitó beszéd. Az egyetlen kicsit is izgi rész a szavazás, de az meg feleslegesen túl van bonyolítva: egy eldöntendő kérdésre van 3 gomb, az „Igen”, a „Nem” és a „Tartózkodás”, illetve protestálás gyanánt a képviselők megtehetik azt is, hogy nem szavaznak. Pedig bármilyen kérdést el lehetne dönteni egyetlen „Igen” gombbal, amit ha nem nyomnak meg, akkor azzal ugyanazt fejezik ki, mint a másik három lehetőséggel.
Tényleg nem szép dolog olyan szellemi rövidnadrágoktól, mint például a holokauszt-emlékműbe csulázó Kulcsár Gergely azt elvárni, hogy eligazodjon ennyi lehetőség között.
2. helyezett: Poke gomb a Facebook-on
A 2004-es Facebook nem sokban hasonlított a maira: nem volt like gomb, videó, timeline és nem voltak szír menekültek alá faszságokat kommentelők sem. Poke viszont már akkor is volt.
A Facebook fejlesztői esküsznek rá, hogy eredetileg volt valami szándékuk ezzel a gombbal, de aki kitalálta, már egy évvel később nem dolgozott a cégnél és mára fogalmuk sincs, hogy mire való. Zuckenbergék azért mindenkinek ajánlják, hogy poke-olják csak ismerőseiket, mert szerintük ez a kedveskedés, a törődés egy fajtája. Szerintünk inkább olyan, mint az építkezésekről előtörő munkásfütty digitális változata.
Valószínűleg amúgy a Facebook is érzi, hogy valami nincs rendben a gombbal, ezért az alapdesignból 2011-ben kivették, de azért kis keresgéléssel előkeríthető, hogy rohadna meg.
1. helyezett: Scroll lock a billentyűzeten
Az egyébként is agyonzsúfolt billentyűzeten van egy gomb, aminek az egyetlen funkciója, hogy egy LED-et lehet vele ki- és bekapcsolni. A Scroll Lock eredetileg arra szolgált, hogy a DOS parancssorában a navigációs billentyűkkel az oldalt lehessen görgetni, aztán az operációs rendszert váltotta a Windows, ez a kurva gomb meg a szabványosítás miatt a nyakunkon maradt. Amikor a Key Tronic billentyűzetgyártó egyik felsővezetőjét kérdezték a gomb funkciójáról, csak megvonta a vállát: „Nem tudom mire jó, de rátesszük mi is a klaviatúráinkra.” (Vágó István tuti tasztatúrát mondott volna.)
A Scroll Lock haverja a Caps Lock, de ezt úgyis ismeri mindenki, aki vitatkozott már online és az észérvekből kifogyva megpróbálta ugyanazt mondani hangosabban is. A Google (nagyon helyesen) próbálja kicsit edukálni a termékeit használókat: a Chromebook gépeken nincs Caps Lock (se funkcióbillentyűk és Scroll Lock se), ironikus módon viszont ennek a helyére bekerült egy Google Search gomb, ami úgy hiányzott a felhasználóknak, mint egy taliga majomszar.